TOP 3 najmów biur w Warszawie

Największymi transakcjami najmu biur w Warszawie w drugim kwartale 2022 r. były renegocjacje – podała Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK). Największym kontraktem najmu na stołecznym rynku biurowym tej wiosny było odnowienie umowy najmu niemal 21 tys. mkw. przez Samsung Electronic Polska (R&D) w budynku Warsaw Spire C.

O ponad połowę mniejsza była renegocjacja kontraktu na 9,8 tys. mkw. podpisana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Karolkowej Business Park. Najciekawsze jest jednak miejsce trzecie czyli odnowienie umowy najmu na 9,5 tys. mkw. przez poufnego najemcę z branży IT w budynku Warsaw Financial Center. PINK nie podaje nazwy najemcy, ale redakcja Property Insidera ustaliła, o którą firmę chodzi.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym wydaniu e-tygodnika „Property Insider”.

Zamów prenumeratę

Według PINK w drugim kwartale 2022 roku popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął 212,2 tys. mkw. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się strefy COB oraz Centrum. W pierwszej połowie roku łączny popyt na biura wyniósł niemal 479,4 tys. mkw. W okresie od kwietnia do końca czerwca 2022 roku najwyższy udział w strukturze popytu przypadł renegocjacjom – 48 proc., oraz nowym umowom – 45 proc. (włączając umowy przednajmu). Natomiast ekspansje stanowiły 7 proc. zarejestrowanego popytu.

Na koniec drugiego kwartału br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął 11,9 proc. (spadek o 0,3 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 0,6 pp. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2021 roku).  W strefach centralnych wskaźnik pustostanów spadł do 11,6 proc., natomiast poza centrum miasta sięgnął 12,2 proc. Puste stało łącznie 747,7 tys. mkw. biur. w całym mieście.

Deweloperzy dostarczyli na stołeczny rynek zaledwie 35,6 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w dwóch projektach – wieżowcu SkySawa (22,8 tys. mkw.) zlokalizowanym w Centralnym Obszarze Biznesu oraz Intraco Prime (12,8 tys. mkw.) w strefie Centrum. Oba projekty to dzieło PHN. Od początku 2022 roku na rynek dostarczono ponad 129 tys. mkw. biur, włączając w to sześć projektów oddanych do użytkowania w I kwartale br. Na koniec czerwca tego roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niespełna 6 270 300 mkw.

Źródłem danych, które podaje PINK są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark i Savills.

Udostępnij artykuł
Napisane przez