HB Reavis ukończył budowę najwyższego wieżowca Unii Europejskiej – Varso Tower. Warszawski 230-metrowy niebotyk zwieńczony 80-metrową iglicą, dzięki której w sumie liczy 310 metrów wysokości, otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Budynek zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners liczy 70 tys. mkw. powierzchni.

Wewnątrz gmachu najemcy aranżują swoje biura, a pierwsi pracownicy wprowadzą się do Varso Tower jeszcze we wrześniu. W lutym pisaliśmy, że słowackiemu deweloperowi udało się dotychczas znaleźć chętnych na ponad połowę powierzchni biurowej w najwyższym budynku inwestycji. W lipcu tymczasem do najemców dołączyła znana firma modowa.

Budowla u zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II, tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym, wyłoniła się z ziemi na początku 2019 roku, po zakończeniu prac w podziemnej części obiektu. Niespełna dwa lata później budynek osiągnął docelową wysokość 230 metrów do dachu. Po zamontowaniu iglicy w lutym 2021 roku Varso Tower urósł do 310 metrów i przewyższył Pałac Kultury i Nauki oraz zdominował ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej.

 

film. Widok z windy i z tarasu Varso Tover

 

Zakończenie budowy Varso Tower zwieńczyło 11-letni proces realizacji inwestycji przez Słowaków. W skład kompleksu HB Reavis wchodzą również oddane do użytku budynki: Varso 1 (81 m wysokości i 30 tys. mkw. powierzchni) oraz Varso 2 (90 m wysokości i 44 tys. mkw. powierzchni). Inwestycja zlokalizowana jest na działkach u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II kupionych przez HB Reavis od PKP w 2011 r. Za ok. 1,7 ha słowacki deweloper zapłacił 171 mln zł. Prace nad pierwszymi budynkami ruszyły pod koniec 2016 r, a finansowania projektu w kwocie 350 mln euro udzieliło w 2019 r. konsorcjum banków Santander Bank Polska, Bank Pekao, Helaba i UniCredit.

 

Zdjęcia wieżowca:

 

 

 

Udostępnij artykuł
Napisane przez