Budżet NREP na inwestycje w Polsce będzie rósł

Nordycki inwestor zaznaczył swoje wejście na polski rynek zakupami w segmencie magazynowym i PRS. O dalszych planach związanych z rozwojem nad Wisłą, a także o nowym szefie dywizji logistycznej w Polsce specjalnie dla „Property Insidera” mówi Stefan Wallander, dyrektor ds. biznesowych, członek komitetu inwestycyjnego i partner w NREP.

 

„Property Insider”: Czy NREP jest zainteresowany inwestycjami na rynku mieszkaniowym również poza Warszawą? Jeśli tak, to które miasta bierze pod uwagę i kiedy można się spodziewać inwestycji?

Stefan Wallander, dyrektor ds. biznesowych, członek komitetu inwestycyjnego i partner w NREP: Widzimy silny trend urbanizacyjny w Polsce, a co się z tym wiąże – rosnący popyt na nowoczesne mieszkania w największych miastach. Dlatego szukamy możliwości dostarczania wysokiej jakości lokali na wynajem w dużych polskich miastach. Jednak pierwsze inwestycje zostaną zrealizowane w stolicy.

Jak duże jest zaangażowanie firmy w polski rynek mieszkaniowy? Jak duże portfolio mieszkań chce posiadać?

Naszym pierwszym projektem mieszkaniowym jest zakup inwestycji z ponad 1 tys. nowych lokali w Warszawie, z zielonymi dachami, stacjami ładowania samochodów elektrycznych i terenami pod miejskie rolnictwo. Do 2025 r. zamierzamy dostarczyć 10 tys. nowoczesnych mieszkań o wysokim standardzie w największych miastach Polski, z których większość będzie skierowana do gospodarstw jedno- lub dwuosobowych. W ten sposób chcemy odpowiedzieć na rosnący popyt w tej grupie i zaoferować nowoczesne rozwiązania mieszkaniowe wspierające budowanie społeczności.

Czy NREP nie obawia się pogłębiających się spadków cen najmu mieszkań?

Inwestujemy w nowoczesne mieszkania na wynajem, ponieważ widzimy niedobór w tym segmencie, a jednocześnie rosnący popyt na wysokiej jakości lokale w rozwijających się miastach. Oferta najmu prywatnego w Polsce jest mniejsza w porównaniu z krajami skandynawskimi, gdzie 30–40 proc. populacji wynajmuje swoje mieszkania. Widzimy wzrost zainteresowania wynajmem w Polsce, dlatego wierzymy, że atrakcyjne opcje najmu w dobrych lokalizacjach i cenach, oferowane przez długoterminowych inwestorów, będą przyciągać osoby ceniące sobie jakość i elastyczność. To, na czym nam szczególnie zależy, to wywieranie pozytywnego wpływu na lokalne społeczności, co możliwe jest wyłącznie w przypadku inwestycji długofalowych. I z takim podejściem NREP wkracza do Polski.

Czy na polskim rynku mieszkaniowym mamy już do czynienia z bańką cenową, czy też istnieje jeszcze potencjał do wzrostu?

Z rocznym wzrostem gospodarczym dwukrotnie przewyższającym średnią UE w ostatniej dekadzie, niskim bezrobociem i rosnącymi płacami Polska zasługuje na miano tygrysa europejskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę niewystarczającą liczbę nowoczesnych, wysokiej jakości kompleksów mieszkaniowych oraz rosnący popyt na przyjazne klientom lokale na wynajem, szczególnie w większych miastach, wciąż widzimy potencjał do dalszego wzrostu rynku i chcemy wziąć udział w kreowaniu tego rozwoju.

Jak duże jest zaangażowanie firmy w polski sektor nieruchomości magazynowych? Czy NREP rozważa dalsze zakupy poza inwestycją w BIK? Jeśli tak, to kiedy i gdzie można się spodziewać kolejnych projektów?

Akwizycja BIK SA jest naszą pierwszą inwestycją logistyczną w Polsce. Docelowa powierzchnia tego portfela to ponad 130 tys. mkw., ale przed nami jest jeszcze wiele innych możliwości inwestycyjnych. Naszym celem jest dostarczanie nowoczesnych obiektów logistycznych wysokiej jakości, o zrównoważonych standardach i energooszczędnych rozwiązaniach w strategicznych lokalizacjach. Polski rynek logistyczny odgrywa coraz większą rolę w europejskim łańcuchu dostaw i jest dla nas, jako największego nordyckiego dostawcy nowoczesnych obiektów logistycznych, bardzo atrakcyjny.

Nasza wyspecjalizowana gałąź, Logicenters, z zaangażowanym zespołem profesjonalistów i sprawdzoną koncepcją, która od lat z powodzeniem wspiera firmy logistyczne i handlowe, oferując im obiekty w najlepszych lokalizacjach w całym regionie Skandynawii, przenosi swoje wieloletnie doświadczenie i wiedzę na wciąż rozwijający się rynek polski.

Kto będzie kierował działaniami NREP w Polsce?

Stanowisko dyrektora zarządzającego w Logicenters, logistycznym ramieniu NREP, obejmie Soren Rodian Olsen [więcej o nowym dyrektorze Logicenters w Polsce w sekcji Kadry – zmiany – przyp. red.]. Informacja o osobie, która obejmie zarządzanie sektorem mieszkaniowym, zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.

Czy firma ma już określony budżet na przedsięwzięcia w Polsce na rok 2022? Jeśli tak, to jak dużych inwestycji możemy się spodziewać?

Do końca tego roku planujemy zainwestować w Polsce do 500 mln euro, mniej więcej połowę w inwestycje mieszkaniowe, a drugą połowę w logistykę. Dzięki portfelowi ponad 1 tys. apartamentów w Warszawie, przejęciu BIK SA i kapitałowi na dalszy rozwój tego portfela oraz w połączeniu z transakcjami, które już przygotowujemy, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tej sumy. W kolejnych latach nasz budżet inwestycyjny w Polsce będzie wzrastał.

Czy NREP rozważa wejście w inne segmenty nieruchomości w Polsce, takie jak biura, domy spokojnej starości itp.?

Nie wykluczamy inwestycji w inne sektory rynku nieruchomości w przyszłości, jednak w początkowej fazie koncentrujemy się na budowaniu logistycznego i mieszkaniowego portfela NREP. Właśnie poprzez działania w tych obszarach chcemy wnieść na polski rynek nasze podejście do zrównoważonego rozwoju i doświadczenie z krajów nordyckich.

Pod jakim adresem będzie się znajdowało biuro firmy w Warszawie?

Pierwsze biuro NREP zostało zlokalizowane w Browarach Warszawskich.

 

Archiwum, sierpień 2021

Udostępnij artykuł
Napisane przez