Deweloperzy podliczyli banki

Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki XVI edycji Rankingu Banków, którego celem jest wskazanie banków najlepiej współpracujących z deweloperami przy finansowaniu ich inwestycji. Na podium znalazły się PKO Bank Polski, Alior Bank oraz mBank.

Celem Rankingu Banków jest sprawdzenie, które banki najbardziej partnersko podchodzą do inwestycji deweloperskich – przy ich kredytowaniu oraz obsłudze mieszkaniowych rachunków powierniczych. Deweloperzy, zrzeszeni w PZFD, odpowiadają w ankietach na blisko 20 zamkniętych pytań dotyczących takich obszarów jak:
– czas rozpatrywania wniosków o finansowanie oraz jego zmiany w porównaniu do ubiegłych lat;
– zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami;
– warunki podpisanej umowy kredytowej;
– możliwość prowadzenia rachunków powierniczych w banku innym niż kredytujący;
– podejście do ewentualnych renegocjacji umów w trakcie trwania umowy;
– dostępność doradców i brak zatorów komunikacyjnych.

I miejsce zajął PKO Bank Polski wyróżniając się zwłaszcza w kategorii dostępności i otwartości na współpracę – także w czasie trwania inwestycji, tuż za nim, na drugim miejscu, uplasował się najszybciej podejmujący decyzję  Alior Bank. III miejsce przypadło mBankowi, z którym deweloperom najlepiej współpracuje się m.in. przy kontroli etapów na potrzeby mieszkaniowych rachunków powierniczych.

– Na pytania w XVI edycji odpowiedziano 107 razy – każda ankieta mogła dotyczyć jednego kredytującego banku i/lub jednego banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Na zauważenie zasługuje fakt, że po raz pierwszy od wielu lat (ostatnie takie statystyki notowano w okolicach 2012 roku) blisko jedna piąta deweloperów zadeklarowała, że spotkała się z odmową finansowania jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku. W części pytania, gdzie możliwym było wskazanie przedstawionego przez bank uzasadnienia takiej decyzji najczęściej odwoływano się do wykorzystanych limitów branżowych  banku na dany rok – mówi Mateusz Stachewicz, autor rankingu.

 

fot. pexels/sevenstorm

Udostępnij artykuł
Napisane przez