Kluczowe będą elastyczność i szybka adaptacja

Minione miesiące spowodowały, że na rynku nieruchomości komercyjnych nauczyliśmy się odmieniać słowo pandemia przez wszystkie przypadki. Patrzymy w przyszłość nie bez respektu, ale również z nadzieją. Jak pokazała udana komercjalizacja biur i sprzedaż mieszkań w Fabryce PZO na warszawskiej Pradze w gospodarce postpandemicznej jest miejsce na rozwój najlepszych w swojej klasie aktywów i projektów które rewitalizują przestrzeń miejską.

W 2022 r. kluczowa dla deweloperów będzie elastyczność i zdolność do szybkiej adaptacji na zmieniające się potrzeby. Najemcy i nabywcy oczekują dziś świetnie zaprojektowanych obiektów, które jakością nie ustępują najlepszym rozwiązaniom na świecie. W naszej warszawskiej inwestycji  biurowej – X20 na dolnym Mokotowie, stworzyliśmy miejsca otwarte na budowanie społeczności, a nie barier i przyciągające do siebie inspirujących ludzi. Podobne idee przyświecały nam przy projektowaniu The Park Kraków, gdzie budowa pierwszego budynku właśnie jest finalizowana. Widzimy jak ważna jest w tych projektach zieleń i otwartość na budowę społeczności i jestem przekonany, że ten trend wraz z coraz ambitniejszymi projektami ekologicznymi będzie dominować w całej branży nieruchomości komercyjnych.

Jeśli chodzi o obiekty magazynowe, to tu również coraz bardziej istotne są rozwiązania ekologiczne, na które zwracają uwagę zarówno najemcy, jak i inwestorzy czy instytucje finansowe. Budując nasze projekty w tych kwestiach stosujemy najwyższe standardy. W nowych obiektach magazynowych White Star Logistics – nowej marki tworzonej razem z Bain Capital Credit – planujemy montaż paneli fotowoltaicznych, ładowarek samochodów elektrycznych, systemów pozwalających na wtórne wykorzystanie wody i redukcje zużycia energii elektrycznej, a budynki będą posiadały też certyfikaty środowiskowe w systemie BREEAM na poziomie co najmniej very good.

Ważnym trendem, którego nie można pominąć w kontekście branży – będzie realizacja strategii ESG, nie tylko ograniczonej do postulatów ekologicznych. Również my obecnie poświęcamy wiele uwagi strategii ESG dla grupy White Star.

Dariusz Domański, partner w White Star Real Estate

 

Udostępnij artykuł
Napisane przez