Koniec złotej ery magazynów?

Według danych CBRE podaż nowej powierzchni magazynowej w Polsce w samym czwartym kwartale 2022 r. spadła o 61 proc. r./r. W porównaniu z trzecim kwartałem roku ubiegłego spadek wyniósł już 72 proc. W efekcie tego poziom powierzchni niewynajętej utrzymał się na stabilnym poziomie 4 proc., ale czynsze w najlepszych z najlepszych lokalizacji wzrosły.

 W 2022 r. czynsze w najdroższej lokalizacji magazynowej w Polsce, czyli w Warszawie, wzrosły w skali roku o, bagatela, 36 proc. – wskazuje CBRE, a to za sprawą topniejącej podaży nowej powierzchni magazynowej i logistycznej oraz ogólnego wzrostu kosztów. Eksperci wykazali przy tym, że Warszawa nie jest w tym przypadku odosobniona i obok polskiej stolicy jednym tchem wymieniają Londyn i Pragę, gdzie czynsze wzrosły odpowiednio o 38 proc. i 32 proc. r./r.

Ograniczona podaż trzyma czynsze na obecnym poziomie i chociaż trudne warunki makroekonomiczne sprawią, że 2023 r. będzie jeszcze trudniejszy, popyt wśród najemców utrzymuje się na dobrym poziomie – powiedział Mark Cartlich, senior director, EMEA Industrial & Logistics, CBRE.

 CBRE podało też, że popyt na powierzchnie logistyczne w całej Europie spadł o 6 proc. r./r. w 2022 r. z 33,4 mln mkw. w 2021 r. do 31,3 mln mkw. W tym okresie podaż nowej powierzchni na kontynencie przekroczyła 22 mln mkw. W czwartym kwartale ub.r. poziom pustostanów utrzymał się na relatywnie niskim poziomie 2,6 proc., a nawet spadł z poziomu 2,8 proc. odnotowanego w czwartym kwartale 2021 r. W całej Europie czynsze w najlepszych lokalizacjach wzrosły w roku ubiegłym średnio o 20 proc. r./r. i 4 proc. w samym czwartym kwartale.

Fot. Pexels/Forest Photography

Udostępnij artykuł
Napisane przez