Rzetelne dane to podstawa zrównoważonego rozwoju w nieruchomościach

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY Potrzeba zbierania danych dotyczących budynków komercyjnych istnieje nie od dziś. Wzrosła szczególnie wraz z zyskiwaniem na znaczeniu strategii zrównoważonego rozwoju. Jednak zbieranie szczegółowych danych w tabelach nie dawało pełnego obrazu, jak zmienia się nieruchomość w czasie oraz czy na pewno spełnia podstawowe założenia dotyczące m.in. emisyjności. Dlatego firma doradcza CBRE zdecydowała się na partnerstwo z platformą Deepki, która pozwala nie tylko badać nieruchomość pod kątem istotnych danych ESG, lecz także analizować ją w długim okresie w zestawieniu z innymi obiektami z portfela inwestora czy najemcy.

Właściciele i najemcy nieruchomości potrzebują zweryfikowanych i przejrzystych danych dotyczących celów ESG, żeby wiedzieć, co dzieje się w nieruchomości. Tylko w ten sposób mogą rzetelnie oceniać swój portfel oraz jego wartość, a także przedstawiać go rynkowi i interesariuszom. To kluczowy element również w procesie certyfikacji budynku. Dotychczas sprawiało to pewne trudności. Dane dotyczące emisyjności budynku były zbierane w tabelach, co nie pozwalało łatwo i przejrzyście analizować, jak zmienia się nieruchomość w czasie oraz jak plasuje się na tle innych obiektów. Platforma pozwala na wykorzystywanie jednorodnych danych pod kątem różnych schematów certyfikacyjnych czy benchmarków.

ESG jak na dłoni

Rozwiązaniem problemu raportowania zużycia mediów na zarządzanych przez CBRE nieruchomościach jest platforma, którą CBRE docelowo zamierza wdrożyć na wszystkich nieruchomościach, jakimi zarządza na całym świecie, m.in. w Azji, Europie czy Stanach Zjednoczonych. Wdrożenie platformy rozpoczęto już kilka lat temu w Wielkiej Brytanii, a od roku jest realizowane w Europie kontynentalnej. Platforma pozwala ewidencjonować dane ze wszystkich budynków i obserwować, jak np. zmienia się zużycie mediów w poszczególnych krajach na obiektach, którymi zarządzamy. Dzięki temu widzimy np., że choć w Unii Europejskiej budynki mają różne wskaźniki zużycia energii, to ich emisyjność może być większa w zależności od geolokalizacji czy wykorzystywanych źródeł energii.

Proste wdrożenie i raportowanie

Wdrożenie platformy w budynku to kwestia odpowiednich procedur i zebrania ustandaryzowanych danych, które realizujemy z naszymi klientami. Zakładany w systemie obiekt ma przypisane do niego liczniki, które mogą w sposób zautomatyzowany zaciągać dane o zużyciu mediów, co pozwala zarządcy mieć w jednym miejscu bardziej kompletną wiedzę na temat trendów oraz reagować, gdy widzi, że występują anomalie, które mają istotne znaczenie dla całości obiektu.

Platforma ułatwia również raportowanie, niezależnie od formy oczekiwanej przez inwestora czy najemcę. Może być ona np. kwartalna lub półroczna. Możliwe jest sprawdzanie, w jaki sposób pozycjonuje się nieruchomość pod kątem założonych celów ESG, jak zmienia się w czasie, a także jak wygląda na tle innych obiektów w portfelu inwestora czy na tle regionu.

 

Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE,
odpowiedzialny za wdrażanie rozwiązań z zakresu ESG

 

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjne (na podstawie przychodów z 2019 r.). Zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich), obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w obszarze inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.cbre.pl.

Udostępnij artykuł
Napisane przez