Z Azji do Europy

Wiemy już, że zarówno pandemia, jak i wojna na Ukrainie zmieniły rynek – w tym branżę nieruchomości. W sektorze magazynów jednym z głównych trendów, który widzimy już teraz, jest nearshoring. Zwiększone zainteresowanie firm produkcyjnych powierzchniami do wynajęcia utrzyma się również w 2023 roku. Coraz więcej najemców będzie przenosić działalność produkcyjną z Azji do Europy, w tym także do Polski.

Zmiany na rynku wpłynęły także na szybki rozwój e-commerce. Wielu ekspertów zadaje sobie pytanie, czy ta tendencja się utrzyma. Mogę powiedzieć, że w naszym portfolio nadal widzimy bardzo duży popyt ze strony firm z tego sektora. Z pewnością w przyszłości dostarczymy jeszcze wiele metrów kwadratowych powierzchni magazynowej dla tej branży.

W 2023 roku z pewnością zauważymy dalszy wzrost czynszów na rynku logistycznym. Popyt na te przestrzenie pozostanie jednak stabilny pomimo sytuacji gospodarczej. Polska jest nadal jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji przemysłowych i logistycznych ze względu na stosunkowo niskie koszty operacyjne, energii elektrycznej i pracy oraz w dalszym ciągu atrakcyjne czynsze.

Jeśli chodzi o nasze plany na rok 2023, będziemy kontynuować ekspansję w Polsce, rozbudowując nasze obecne lokalizacje oraz tworząc nowe parki w miejscach z potencjałem, w których obecnie brakuje powierzchni magazynowych. Będziemy także rozwijać się w Europie, szczególnie w krajach takich jak Hiszpania, Niemcy, Słowacja i oczywiście Czechy. Nasz wzrost pozostanie zrównoważony, a jego podstawą nadal będą wartości ESG. Jesteśmy świadomi, że koszty dla najemców znacznie wzrosły i aby temu zaradzić, przyspieszymy rozwój infrastruktury odnawialnych źródeł energii. Z pewnością w wielu naszych parkach wkrótce zobaczymy instalacje fotowoltaiczne i inne zielone rozwiązania.

 

Lukáš Répal, chief operating officer, Accolade Group

Udostępnij artykuł
Napisane przez