Potrzebna większa precyzja

 Rok 2024 będzie dla rynku czasem innowacji i zaangażowania w zrównoważony rozwój. Patrzymy na to przez pryzmat naszej roli jako doradców technicznych, gdzie nowoczesne trendy powinny być wyznacznikiem i rezultatem naszej pracy dla inwestorów.

Po pierwsze, zrównoważony rozwój staje się kluczowym czynnikiem w planowaniu i realizacji projektów. Wzrost świadomości ekologicznej i presja regulacyjna skłaniają inwestorów do wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku. Obejmuje to nie tylko wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, lecz także zastosowanie materiałów budowlanych o niskim śladzie węglowym i efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi. Dodatkowo będziemy też próbowali wprowadzać rozwiązania społeczne w myśl zasady „postawić człowieka na samym początku procesu inwestycyjnego”. Rozwiązania społeczne, równie ważne w słynnym skrócie ESG, będą według nas lejtmotywem przyszłego roku, szczególnie gdy inwestorzy odczują, że ekologia to nie wszystko, że ważny jest człowiek, użytkownik budynku.

Drugim znaczącym trendem jest digitalizacja branży. Rozwój technologii takich jak BIM (building information modeling), drony oraz narzędzia do analizy dużych zbiorów danych (big data) umożliwiają lepsze planowanie, szybsze wykrywanie problemów i optymalizację kosztów. Jako doradcy techniczni musimy być na bieżąco z tymi innowacjami, aby dostarczać klientom najbardziej efektywne rozwiązania.

Wreszcie, na rynku budowlanym cały czas obserwujemy wzrost cen materiałów i usług, co jest częściowo spowodowane globalnymi zakłóceniami łańcuchów dostaw i kryzysami geopolitycznymi. Zwiększone koszty budowy wymagają od inwestorów i deweloperów większej precyzji w planowaniu budżetów i zarządzaniu ryzykiem, niemarnowania środków, lepszego przepływu informacji. Tutaj też proponujemy digitalizację rozwiązań jako kolejny trend do wprowadzenia w budownictwie i nieruchomościach. Dopóki tego tematu nie dotkniemy, nawet nie wiemy, jak ważne stanie się zarządzanie informacją, jej przepływem i automatyzacją.

Uważamy, że jako doradcy techniczni mamy dużą odpowiedzialność za dostosowanie rynku do tych zmian, oferując naszym klientom innowacyjne i zrównoważone rozwiązania, które spełniają zarówno ich potrzeby biznesowe, jak i wymogi zrównoważonego rozwoju.

 

Bartosz Zamara, development manager, Trebbi Polska

Udostępnij artykuł
Napisane przez