30 mln mkw. magazynów w Polsce

Wstępne dane za 2021 rok, zaprezentowane przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wskazują, że całkowity popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w Polsce wzrósł aż o 40 proc. w stosunku do roku 2020, osiągając rekordowe 7,2 mln mkw.

W rekordowym tempie rośnie także podaż. W 2021 roku deweloperzy pierwszy raz w historii polskiego rynku magazynowego dostarczyli prawie 3,5 mln mkw., dzięki czemu całkowite zasoby rynku magazynowego wynoszą już 24,3 mln metrów kwadratowych,

– Nie jest to ostatni z pozytywnych sygnałów płynących z podsumowania roku. Nieustannie rosnąca aktywność deweloperska sprawia, że do końca 2022 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosną jeszcze o ponad 5 mln mkw. Oznacza to, że całkowita podaż na koniec bieżącego roku wyniesie blisko 30 mln mkw. – prognozuje Damian Kołata, partner, dead of industrial & logistics agency, Poland, head of e-commerce, CEE.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku rynek będzie już trzykrotnie większy od tego z marca 2016 roku, kiedy przełamana została bariera 10 mln mkw.

Udostępnij artykuł
Napisane przez