Więcej niż umiarkowany optymizm

Od początku tego roku obserwujemy spadek aktywności deweloperskiej. Zastój na rynku nie jest tak duży, jak przewidywały początkowe prognozy, jednak mniejsza decyzyjność inwestorów w kwestii rozpoczynania nowych projektów jest widoczna.

Deweloperzy wstrzymują się ze startem kolejnych inwestycji, obserwują sytuację i wyczekują poprawy warunków związanych m.in. z wysokimi kosztami finansowania, wysokimi cenami działek, inflacją oraz innymi zjawiskami ekonomiczno-gospodarczymi, z jakimi od pewnego czasu mamy do czynienia.

Są jednak pozytywne sygnały świadczące o tym, że w niedługiej perspektywie rynek się wzmocni, a lepsze nastroje i większy optymizm powrócą. Paliwem dla sektora mieszkaniowego może się okazać rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc., który ruszył z początkiem lipca tego roku. Odmrożenie kredytów będzie realnym wsparciem dla klientów, a przez to całego sektora mieszkaniowego, co wraz ze stabilizującymi się cenami wykonawstwa może się okazać impulsem do ożywienia i powrotu do wstrzymywanych obecnie projektów. Jednak dodatkowo należy uwzględnić rosnące wymogi dotyczące wprowadzania rozwiązań ESG. Będą one zwiększać koszty budowy i realizacji projektów nieruchomościowych. Wszystko to sprawia, że w ocenie kilku kolejnych miesięcy jesteśmy umiarkowanymi optymistami – z naciskiem na „optymistami”.

Czas mniejszej aktywności deweloperskiej poświęcamy w APP-Projekt na pracę technologiczną – bardzo ważną i potrzebną, zwłaszcza w przypadku dużych i skomplikowanych projektów. Stworzyliśmy i rozwijamy aplikację APP do obsługi budów – obecnie działa moduł zarządzania wadami i usterkami, a kolejne dwa – skupione m.in. na wprowadzaniu zmian w projektach – są na ukończeniu. Z początkiem nowego roku nasi pracownicy i klienci będą korzystać z kolejnych udogodnień, jakie dostarczy rozbudowana aplikacja. Chcemy być jak najlepiej przygotowani na wyzwania, które przed nami. Kolejne kwartały będą z pewnością dynamiczne, dlatego z uwagą śledzimy rynek i mimo wakacji zakasujemy rękawy do pracy.

 

Jacek Korwin-Małaszyński, członek zarządu APP-Projekt

Udostępnij artykuł
Napisane przez